Doğru perdeler nasıl seçilir ?

Doğru perde tercih rehberimizde bu hafta farklı tip modellere bakacağız. İlk olarak hangi detaylara bakmanız gerektiğini anlatacağız. Daha sonra geniş kapsamlı olarak nerelerde hani tip perdelerin seçileceği hususunda bilgilerimizi aktaracağız. Perdelerin çeşitlerini şekil, renk, tutturma yöntemi, doku olarak düşünürseniz, perdelerin seçenekleri sınırsızdır ve perdelerin nasıl seçileceğini bilmeden karar vermek imkansızdır. Perdeler pencereyi tamamen kapatabilir, uzun, hatta katlanabilir, sadece pencereyi çerçeveleyebilir veya sadece pencere açıklığının yarısını kapatabilir.

Perdeler “cafe”. Bu perdeler, pencerenin hemen ortasından başlayıp alt kısmını kapatır. Bu tür küçük perdeler genellikle uzun perdelerle birlikte kullanılır. Sabitlemek için bir halter, çubuk, basit iyi sıkıştırılmış örgü yaklaşacaktır. Mutfak için mükemmel, rustik bir şey getir. Ülke stili, Provence için uygundur.

Perdeler ekranları. Bu tür perdeler otobüslerde görülebilir, ancak dairelerde de uygun olandan daha fazladır. Onların ayırt edici özelliği, sabitleme yöntemidir. Hem yukarıdan hem de aşağıdan çubuk, olta veya ip üzerinde sabitlenirler. Bir çeşit perde perdesi, perdelerin “kum saati” – tuvalin ortasında bir kumaş şeridi ile gerilir. Sonuç olarak, görünüşte, bu perdelik bir kum saati andırıyor.

Doğrudan pencere açmada dizeleri ile perdeler monte edilir. Dizeleri ile bağlanmış, yardımı ile istenen ve istenilen perde uzunluğunu ayarlayan bir kumaştır.

Festoon (İngilizce) perdelerin kumaşı boyunca bir örgü takın. Bunu birkaç satırda yapın. Sonuç olarak, örgüyü germek, sadece istenilen perde uzunluğunu değil, aynı zamanda dalga şeklindeki ilginç bir dekoratif etkiyi de elde ederler. Bu perdelerin alt kenarlarında genellikle kenarları kesilmiş. Kıvrımlar yanlış taraftan yapılmış halkalar veya halkalar ile monte edilebilir. İngiliz perdelerinde, örgü sadece kenarlara yerleştirilmiştir.

Kullanış yerlerine göre perdelere baktığımız zaman neler görüyoruz ?

İtalyan perdelerini şık bir şekilde görün. Perdelerin alt taraftaki halka yardımıyla ayarlanmasıyla perdeler oluşturulur. Ayırt edici bir özellik de üst kenar boyunca kıvrımlar.

Örtülü perdeler. Giriş perdeleri ile dekoratif hale getirilmiştir. Papirüs kağıdını içeriden bağlayarak hacimsel hale getirilebilir.

Düz perdeler. Genellikle bu dizeler, tutucular veya kancalarla kullanılan uzun perdelerdir.

Astarlı perdeler. Astarlı perdeler, perdelerle iyi görünür. Şeffaf veya dekoratif kumaştan bir astar yapabilirsiniz.

Roma perdeleri. Özel bir mekanizmanın yardımıyla katlar tarafından toplanır

Stor perdeler. Adından da anlaşılacağı gibi, bu perdeler bir rulo haline getirilir.

Bir önceki yazımız olan Perde Seçimi Tavsiyeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*