Oturma Odası İçin Dekorasyonlar

Oturma odası herhangi bir evde ana odadır. Burada misafirleri alıp, tüm aile ile rahatlayıp vakit geçiriyorlar. Bu nedenle, bu odadaki iç tasarım özellikle dikkatle ele alınmaktadır.  Herhangi bir pencere için en iyi tasarım, pratiklik ile estetik niteliklerin bir kombinasyonu olacaktır. Oturma odasında perdelerin örnekleri ile fotoğraf seçkisi sunuyoruz.

Oturma odası için tavsiyeler

En basit perdeler bile, sadece kontrast renkler ile değiştirerek harika tasarımlar çıkabilir. Aynı zamanda alışılmadık şekilleri yaratmak için orijinal bir sınır ile dekore edilebilir. Bu gibi perdeler için renkleri seçerken, oturma odasının genel tarzını ihlal etmemeye çalışın. Bu şekilde eski perdeleri güncelleyebilir ve genişletebilirsiniz. Halkalara alternatifler, düğmeler, yaylarla bağlanmış şeritler ve sadece bükülmüş bir ipek kord ile süslenmiş ilmekler olabilir.

Gizlilik ve pencerelerden görüntüleme

Şeffaf perdeler biraz mahremiyet sağlar ve aynı zamanda odaya ışık ve hava girmesini sağlar. Gizlilik sizin için önemli bir rol oynarsa, tamamen uzatılabilen veya kapatılabilen perdeler veya tül veya satın alınmış panjurlarla desteklenmiş bir çift sabit perde seçin. Kenarlıklı tülden saydam veya saydam perdeler düşünün. Pencereleri örterler ve aynı zamanda ışık ve havanın erişimini engellemezler.

Pencereden pitoresk manzarayı kaydetmek sizin için önemliyse, minimalist bir tarzda dekore edin – üstte kısa bir perde. Pencerenin yanındaki bölümün bir kısmını kaplayan sabit perdelerle de yapabilirsiniz. Tasarım seçimi, elde etmek istediğiniz etkilere bağlıdır.

Işık ve havanın önemi

Işık ve havanın odaya akışını düzenleme yeteneği önemli bir faktördür. Odanın aydınlık, aydınlık ve iyi havalandırılmış olmasını istiyorsanız, sadece kısa aralıklarla, şeffaf perdeler veya tamamen açılabilen paneller seçin.

Pencere boyutu ve işlevi

Perdeleri kullanarak, pencerenin görünümünü ve oranlarını değiştirebilirsiniz. Dikey perdeleri daha yükseğe asarsanız, pencere daha uzun görünür. Panelleri yan bölümleri kaplayacak şekilde uzatırsanız, genişlik yanılsamasını yaratabilirsiniz. Pencerenin tasarımının amacına uygun olmasına dikkat edin.

Oda Stili

Bir odadaki farklı pencerelerden birkaç pencere, örneğin geniş panoramik pencere, küçük pencereler, kapının üstündeki bir pencere, aynı kumaşları bir bağlantıyla kullanırlar, ancak onlardan farklı perdelerin dikilmesini sağlarlar.

Bir önceki yazımız olan Perde Yıkama Konusunda Tavsiyeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*