Perde Yıkama Konusunda Tavsiyeler

Bir çamaşır makinesinde perdelerin yıkanması için çok fazla malzeme var. Ne yazık ki, birçoğu birbiriyle çelişiyor ve yardımdan daha çok zarar verebilir. Bu nedenle, bir makalede, sadece perdelere yönelik doğru ve kanıtlanmış bakım uygulamalarını bir araya getirdik.

“Standart” düz perdeler, cam boncuklar ile işlenmemiş ve dekor elemanları ile dekore edilmemiş, kolay silinir: sadece kumaşın türü için doğrudan sıcaklık ve mod seçimi ile kendini yönlendirmek gerekir. İpek, organze, yarı organze ve peçe kullanmayı deneyin. İnce, nazik dokular uygun bakım gerektirir. Onları en düşük sıcaklıklarda yıkayın – hassas modda 30 ⁰⁰’ye kadar veya “el yıkama”.

Ön emdirme gerekli değildir – perdelerdeki kirler kolayca çıkarılır. Bu arada, ince malzemelerin bu özelliği, ev kimyasallarının kullanımını tamamen terk etmenize izin verir (el yıkama tozu gerektiğinde hala gereklidir).

Dekor elemanları olmadan düz perdelerin yıkanması

Makine perdelerinde yıkama için özel bir torba koymak gerekir; bir davulda sadece onlar olmalı – hafif bir malzeme ile şirket için yıkamak için hala imkansız bir şey!

Kullanım sıkma, sadece tavsiye edilmez, aynı zamanda kontrendike değildir: perdeleri yarı nemli bir durumda çıkarın ve suyun tahliyesini bekleyin. İpek ve yarım organze tekrar takmadan önce, ütüleyebilirsiniz (düşük sıcaklıklarda, kumaştan) ve organze ve peçe çıkıntılarda kendi kendine düzeltilecektir.

Akrilik ve viskoz

Akrilik perdeler ve viskoz perdeler 30 ila 40 ° C arasındaki sıcaklıkları tolere eder. İnce ve narin kumaşlar için özel olarak tasarlanan fonların eklenmesiyle, onları yıkamak için bir program hazırlayın. Güneş ışığının etkisi altında akrilik perdeler “bunalmış” olabilir, bu yüzden onlar için bakım yaparken, klima kullanın.

Perdeyi bu malzemelerden sıkmayın – su akana kadar bekleyin veya kumaşı kumaştan geçirin. Viskoz ve akrilikten demir perdelere, yığın yönünde, 150 ⁰⁰ sıcaklıkta nemli bir bezle devam edilir.

Keten ve pamuk

İşlenmiş keten perdeler, 40 ° C sıcaklıkta, 60 ° C’de boyalı ketenlerde yıkanır.

Pamuk, hassas malzemelere ait değildir: bu kumaştan yapılmış perdeler oldukça yoğun ve güçlüdür: bunlar, 50-60 ° C’lik bir sıcaklıkta sıradan bir tozla yıkanabilir.

Keten ve pamuktan yapılmış kuru perdeler oda sıcaklığında gereklidir: Bir ısıtıcının kullanımı büzülmeye neden olabilir. Pürüzsüz – biraz nemlendirilmiş.

polyester

Polyester, 40 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklarda hassas kumaşlar kullanılarak yıkanmalıdır – bu, yıkama sırasında kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Ütü hala gerekiyorsa, “İpek” modunu seçmek ve ıslak kumaşı unutmamak gerekir.

Bu malzeme yeterince sıcak su ile temastan korkmaz (50 ⁰С), ancak sıkma ve “standart” yıkama modundan kaçınmak daha iyidir. Hassas kumaşlar için araçları kullanın ve malzemeyi tamburdan ıslak bir durumda çıkarın.

kadife

Bir kerede konuşalım: kadife perdeler kuru temizlemeye en iyi şekilde verilir: kaprisli materyaller profesyonel bir yaklaşım gerektirir ve uygunsuz bakım ile görüşünü kaybedebilir. Eğer perdeleri evde yıkamayı kararlaştırırsanız, yanlış tarafla bükün, onları katlayın, böylece yıkandıklarında “dönmeyin”. Hassas bir mod ve 30 ° C’ye kadar bir sıcaklık seçin. Minimum yıkama süresini ayarlayın – kadife uzun süreli pozlama ile oturacaktır. Perdeleri, şeklini değiştirmeyecek şekilde yatay olarak kurutun.

Bir önceki yazımız olan Perdeler Nasıl Yıkanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*